مشاهده خبر

تدابیر مشترک برای اجرای بهینه الزام اینماد برای پرداختیارها

1400/05/24

پیرو ابلاغیه شاپرک درباره الزام اینماد برای پرداختیارها از انتهای مردادماه و طرح برخی دغدغه‌ها نسبت به اجرای این ابلاغیه، بانک مرکزی و شاپرک (متولی شبکه پرداخت کشور) و مرکز توسعه تجارت الکترونیک (متولی تجارت الکترونیکی) به منظور رعایت کامل ملاحظات و رفع نگرانی‌ها بر اساس پیشنهادهای مطرح‌شده بخش خصوصی تدابیر لازم را طراحی و توافق کردند.

پس از الزام شرکت‌های PSP به ارائه درگاه پرداخت صرفاً به کسب‌وکارهای دارای اینماد در اجرای مقررات مبازره با پولشویی از سال 1398 و انجام هماهنگی‌های لازم به منظور اجرای این الزام توسط شرکت‌های پرداختیار از اواخر سال گذشته با توجه به الزام قانونی و پیگیری مراجع نظارتی، بالاخره ابلاغیه مربوط درباره الزام اینماد برای پرداختیارها از انتهای مردادماه 1400 توسط شرکت شاپرک صادر شد. با این حال با توجه به طرح برخی دغدغه‌ها به ویژه در مورد کسب‌وکارهای خرد و نوپا، پس از برگزاری جلسات و دریافت نظرات بخش خصوصی با محوریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان متولی تجارت الکترونیکی و بانک مرکزی و شاپرک به عنوان متولی شبکه پرداخت کشور، اقدام به اتخاذ تدابیر و طراحی راهکارهای لازم جهت رفع نگرانی‌ها و به حداقل رساندن مشکلات احتمالی به صورت زیر نمودند.

  • به منظور تسهیل حداکثری برای کسب‌وکارهای خرد، «اینماد بدون ستاره» صرفاً با احراز هویت و دامنه و حداقل هزینه در اسرع وقت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اجرایی شود.
  • محدودیتی برای تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌دار وجود نخواهد داشت ولی در صورتی که تعداد یا مجموع مبلغ تراکنش شخص صاحب امتیاز کسب‌وکارهای خرد طی یک ماه، از محدودیت‌های تعیین‌شده توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیشتر شود، این کسب‌وکارها موظفند ظرف 10 روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌دار اقدام نمایند.
  • به منظور رفع مشکل کسب‌وکارهای فعال در حوزه‌های مالی جدید که تاکنون مقررات‌گذاری برای آن حوزه‌ها انجام نشده است، پس از ثبت‌نام اولیه در سامانه اینماد صرفاً با احراز هویت و دامنه انجام و بدون اعطای اینماد، ارائه درگاه پرداخت به آن‌ها تا زمان تعیین تکلیف حوزه‌های مذکور با تشخیص و تأیید بانک مرکزی انجام پذیرد.
  • مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امکان ارسال سیستمی اطلاعات احرازشده کسب‌وکارها اعم از خرد و غیرخرد را با رعایت ملاحظات امنیتی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در قالب وبسرویس برای شرکت‌های پرداختیار دارای زیرساخت لازم فراهم نماید.
  • در مورد حالت بازارگاهی (marketplace) در صورتی که فروش و صدور فاکتور توسط بازارگاه انجام شده و پرداخت صرفاً از طریق درگاه پرداخت متعلق به مالک بازارگاه انجام شود، یک اینماد کافی بوده ولی در صورت نیاز به تعریف درگاه‌های پرداخت مستقل، امکان دریافت اینماد مستقل برای هر تأمین‌کننده به صورت زیردامنه بازارگاه بدون محدودیت امکان‌پذیر خواهد بود. در هر حال رعایت الزامات شبکه پرداخت کشور توسط بازارگاه الزامی است.


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه وب سایت نماد اعتماد الکترونیکی، از جدیدترین اخبار و اطلاعیه های مربوط به نماد اعتماد الکترونیکی مطلع شوید.